آب بندی مخزن

مخازن آب برای ذخیره‌سازی آب برای اهداف مختلف، آب آشامیدنی، آب کشاورزی برای آبیاری، مهار آتش، آب برای دامداری، تولید مواد شیمیایی، تهیه مواد غذایی و همچنین بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود. پارامترهای مخزن آب شامل طراحی کلی مخزن و انتخاب مصالح ساختمانی و روکش‌ها هست. مواد مختلفی برای ساخت مخزن آب استفاده می‌شود: پلاستیک (پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن)، فایبرگلاس، بتن، سنگ و فولاد. مخازن آب یک روش کارآمد برای کمک به کشورهای درحال‌توسعه برای ذخیره آب است.

گاهی مخازن بتنی دچار نشت آب می‌شوند که باید هر چه زودتر جلوی آن گرفته شود. آب‌بندی مخزن معمولاً به‌منظور پیشگیری از نشت آب صورت می‌گیرد. مخازن بتنی به‌طور طبیعی ضدآب نیستند. اگر سطح بتن مخزن قبل از استفاده به‌درستی آماده نشده باشد، خرابی زودرس بتن و خراب شدن بستر آن اجتناب‌ناپذیر است.

 

آب‌بندی مخزن بتنی

 

اتصالات در سازه‌های بتنی مجاری طبیعی برای انتقال مایع هستند و در طی یک دوره زمانی می‌توانند منجر به نشتی جدی و خرابی‌های احتمالی سازه شوند. مخازن آب فولادی بیش از 150 سال است که برای نگهداری آب آشامیدنی ارزش ویژه‌ای برای ما داشته است اما زمان تغییر کرده و مخازن آب ساخته‌شده از بتن به دلیل در دسترس بودن و ارزان بودن مصالح ساختمانی محبوب شده‌اند، لذا برای استفاده از این سازه‌ها بهتر است از روش آب‌بندی مخزن کمک بگیریم. بتن هرچقدر که مقاوم باشد نمی‌تواند برای همیشه دوام داشته باشد. مخازن زیرزمینی عموماً بیست سال طول عمر دارند اما طرز نگهداری آن‌ها و تأثیر عوامل بیرونی مانند خوردگی همه در فرسایش آن‌ها نقش دارند. این بدان معناست که مخازن آب بتنی در برابر ترک و گسل نیز حساس هستند؛ بنابراین وقتی در مخزن بتنی خود شکستگی دیدید چه باید بکنید؟

در اینجا نکات لازم برای آب‌بندی مخزن و رفع ترک‌های موجود و چگونگی جلوگیری از آسیب بیشتر با استفاده از روکش‌های مخزن بتنی آب آورده شده است.

 

مخزن خود را کاملاً تخلیه و تمیز کنید.

 

قدم اول برای آب‌بندی مخزن این است که یک روکش (آستر) برای مخزن بتنی خود سفارش دهید. روکش‌های سفارشی از آلوده شدن آب ذخیره‌شده در داخل جلوگیری می‌کنند. هم‌چنین با جلوگیری از فرسایش و نشت به افزایش عمر مخازن کمک می‌کند. این آسترهای مخزن انعطاف‌پذیر می‌توانند به هر شکل و اندازه‌ای درآیند؛ بنابراین محیط مخزن را اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید که روکش مناسبی را سفارش می‌دهید. وارد مخزن خالی خود شوید و تکه‌های سست مواد ترک‌خورده را بردارید. شما باید سطح را به بهترین شکل ممکن مسطح کنید. بعد یک ماده اتصال‌دهنده بتن خریداری کنید و آن را در امتداد ترک بکشید.

این ماده سریع خشک می‌شود، بنابراین سریع کار کنید. بعد از اتمام کار اجازه دهید تا خشک شود. اکنون، در یک سطل یا ظرف جداگانه یک قسمت سیمان هیدرولیکی را با سه قسمت آب مخلوط کنید. حتماً اطمینان حاصل کنید که همه‌ی مواد یکدست شده باشد؛ با استفاده از ماله، این مخلوط بتن را روی ترک بکشید و یک‌لایه‌ی صاف ایجاد کنید. قبل از خشک شدن سیمان اضافی آن را بردارید. سپس اجازه دهید محصول نهایی خشک شود که معمولاً باید حدود یک ساعت طول بکشد. در آخر، شما باید یک آستر جدید نصب کنید که این مرحله با توجه به اینکه مخازنی که آب موردنیاز برای مصرف انسان را ذخیره می‌کنند نیاز به استفاده از آسترهای مخصوص مخزن بتنی دارند بسیار مهم است.

اما بدانید که طبق آژانس حفاظت از محیط‌زیست، مخازنی که کم‌تر از 110 گالن دارند مشمول رعایت مقررات گفته‌شده نیستند. برای پوشاندن دیواره‌های مخزن از چسب استفاده کنید که باعث می‌شود آستر به‌درستی بچسبد. نصب این آسترها از خوردگی و فرسایش عناصر مخزن محافظت می‌شود. نصب آسترهای مخزنی بتنی تضمین می‌کند که مخازن شما در طی یک دهه آینده در برابر نشت محافظت می‌شود و به شما آرامش لازم را می‌دهد.

آب بندی مخازن

باز هم سوالی برای شما پیش آمده است؟

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۸۸۱۹۵۷۰۲

تلفن تماس جهت مشاوره : ۰۹۱۲۰۷۵۵۴۰۶