آب بندی چاله آسانسور

با افزایش جمعیت کشورها و بالا رفتن جمعیت ساکن در شهرها، نیاز به مسکن در جوامع مختلف افزایش چشمگیری پیداکرده است. در اثر این افزایش تقاضا، قیمت زمین و مسکن با رشد زیادی مواجه شده است. دیگر ساخت خانه‌های قدیمی یک یا دو طبقه جوابگوی نیاز مردم نیست. همچنین افزایش بیش‌ازحد قیمت زمین باعث شده است که گرایش به سمت بلندمرتبه‌سازی تقریباً در تمام شهرهای مدرن امروز فراگیر شود. در زندگی شهرنشینی امروزه و در آپارتمان‌های چندین طبقه، وجود آسانسور الزامی است.

آب‌بندی ساختمان به‌خصوص چاله آسانسور ازجمله حساس‌ترین مسائل در صنعت ساختمونیه و معمولاً در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالاست، یکی از مشکلات عدیده سازندگان، محسوب میشه. آب‌بندی ساختمون کاریه که اهمیت خیلی زیادی داره و اعمال یک روش درست و بهینه برای انجامش ضروریه. با توجه به این موضوع، در این مقاله قصد داریم تا مختصری در رابطه بااهمیت آب‌بندی چاله آسانسور صحبت کنیم و سپس روش‌های مختلف اعمال اون رو توضیح بدیم.

چاله آسانسور جزو قسمت‌هایی از ساختمان است که آب‌بندی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است لذا در این قسمت سعی کرده‌ایم به اهمیت آب‌بندی چاله آسانسور و روش‌های اجرای آن بپردازیم.

چاله آسانسور چیست؟

به قسمت پایین چاه آسانسور که در زیر پایین‌ترین طبقه آسانسور قرار داره چاهک یا چاله آسانسور میگن. در چاهک آسانسور قطعات مختلفی نصب میشه مثل ضربه‌گیرهای کابین آسانسور، ضربه‌گیرهای وزنه تعادل، پایه‌های ریل‌های راهنمای کابین، فلکه کششی سیم بکسل، گاورنر آسانسور، فلکه کشش زنجیر جبران آسانسور و البته چراغ روشنایی ته چاهک همراه با نردبان. وجود این نوع از تجهیزات که فلزی و اکثراً وابسته به برق هستند، اهمیت آب‌بندی ساختمون رو به‌خوبی نشون میدن اما برای واضح‌تر شدن موضوع اجازه بدید از اهمیت این کار بیشتر بگیم.

 

اهمیت آب‌بندی چاله آسانسور

با افزایش جمعیت شهرها آپارتمان نشینی به‌شدت در حال همه‌گیر شدنه و داشتن آسانسور برای یک سازه ساختمانی مرتفع از الزامات اون ساختمون به‌حساب میاد. آسانسور وسیله‌ی حساسیه و به خاطر جابه‌جایی سرنشینان خودش در ارتفاع، باید خیلی از موارد امنیتی رو تو ساختنش در نظر گرفت، برای همینه که استانداردسازی این سازه حائز اهمیته. یکی از المان‌های استانداردسازی که حتماً باید رعایت بشه تا به اون آسانسور بشه گفت، آسانسور استاندارد، آب‌بندی اصولی چاله آسانسوره. همین‌طور که می‌دونید بخشی از تأسیسات برقی آسانسور در داخل چاله آسانسور قرار داره و خب وجود برق و آب در کنار هم میتونه خطرناک باشه.

بخصوص اینکه اتصال کوتاه در هر یک از بخش‌ها و سنسورهای آسانسور در اکثر موارد عامل اختلال جدی در کارکرد آسانسوره و علاوه بر خرابی آسانسورها، گاها اتفاقات جبران ناپذیری رو رقم میزنه. از طرف دیگه زنگ‌زدگی اتصالات و عناصر فلزی آسانسور هم ممکنه در دراز مدت باعث ضعف در اتصالات و متعاقباً ضعف در عملکرد آسانسور بشه. به همین دلیل پر واضح است که آب‌بندی چاله آسانسور باید به‌صورت جدی موردتوجه مهندسین و تکنسین‌های ساخت و مجریان آب‌بندی قرار بگیره.

بر مبنای مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان، در زمان بتن‌ریزی پی ساختمان باید موارد مرتبط با جانمایی و امور اجرایی آسانسور در ساختمان‌ها به‌صورت دقیق معین و اجرایی شود. در مبحث پانزده، چاه آسانسور به این صورت تعریف شده است: فضایی است که ریل‌ها و برخی تجهیزات دیگر آسانسور در آن نصب می‌شوند و کابین و وزنه تعادل در این مکان حرکت می‌نمایند. چاله یا چاهک آسانسور نیز بر مبنای تعریف مبحث 15 مقررات ملی ساختمان عبارت است از فاصله قائم بین کف پایین‌ترین محل توقف آسانسور تا کف چاه آسانسور. ابعاد چاه آسانسور باید متناسب با سه پارامتر اصلی تعیین شود که عبارت‌اند از: ظرفیت کابین، نوع در و سرعت آسانسور.

چاله‌های آسانسور ازآنجاکه نسبت به سایر سطوح، سطح تراز پایین‌تری دارند معمولاً به‌راحتی تحت تأثیر نفوذ آب قرار می‌گیرند. در وقع کلیه سازه‌هایی که در تراز منفی بنا می‌شوند، فشار منفی هستند و در صورت هرگونه ورود آب به ساختمان به‌سرعت به این نواحی نفوذ می‌کند. اجرای درست آب‌بندی چاله آسانسور یکی از فاکتورهای اصلی در استانداردسازی این سازه است، زیرا جابه‌جایی افراد در ارتفاعات از اهمیت بالایی برخوردار بوده و استاندارد بودن آسانسور یکی از مهم‌ترین نکات ساختمان‌سازی است.

سیم‌ها، مدارها و سایر لوازمات برقی که آسانسور از طریق آن‌ها کار می‌کند از حساسیت بالایی برخوردارند، زیرا اگر در مجاورت آب قرار گیرد می‌تواند اتصال و خطرات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. از طرف دیگر، اگر عملیات آب‌بندی چاله آسانسور انجام نگیرد، قطعات فلزی ممکن است دچار زنگ‌زدگی شوند و اختلالاتی را در عملکرد آسانسور ایجاد کنند. کوچک‌ترین اختلالی در عملکرد آسانسور عواقب بسیار دردناکی را برای ساکنان ساختمان به همراه خواهد داشت و جان انسان‌های زیادی را به مخاطره خواهد انداخت؛ بنابراین باید این مسئله را به‌دقت و با رعایت تمام جزئیات اجرا نمود.

باید توجه داشته باشید که ورود آب به چاله آسانسور صرفاً از طریق آب‌های سطحی صورت نمی‌گیرد، بلکه امکان نفوذ آب از دیواره‌های آسانسور به آن نیز وجود دارد. به کرات دیده‌شده که برخی مهندسی وقتی مشاهده می‌کنند احتمال ورود آب‌های سطحی به چاله آسانسور، تقریباً ناچیز است، از آب‌بندی چاله آسانسور صرف‌نظر می‌کنند. این اقدام کاملاً اشتباه بوده و گرفتاری‌های زیادی را برای ساکنان ساختمان در آینده نزدیک به همراه خواهد داشت. درواقع پس از مدتی عملاً امکان استفاده از آسانسور برای ساکنین میسر نخواهد بود. احتمال بالا آمدن سطح آب زیرزمینی و همچنین نفوذ فاضلاب شهری به داخل چاله آسانسور وجود دارد. به همین دلیل هیچ‌گاه نباید از آب‌بندی آن صرف‌نظر شود.

برای درک اهمیت آب‌بندی در مرحله احداث آسانسور، باید به این نکته اشاره‌کنیم که اگر این کار قرار باشد بعد از احداث سازه آسانسور و ساختمان انجام شود، در حدود 10 برابر هزینه بیشتری را به شما تحمیل خواهد کرد؛ بنابراین بسیار مهم است که این کار را در زمان احداث آسانسور به‌صورت اصولی و دقیق اجرا کنید. کارشناسان و متخصصان مجرب و باتجربه گروه مهندسی طاقتی می‌توانند آب‌بندی چاله‌های آسانسور را یک‌بار برای همیشه در بالاترین کیفیت برای شما عزیزان اجرا نمایند.

 

روش‌های اجرای آب‌بندی چاله آسانسور

یادتون باشه، پروسه آب‌بندی در زیر زمین و طبقات منفی ساختمان همیشه خیلی حساس‌تر از سایر نقاط بوده و هست. به همین دلیل آب‌بندی در این نقاط نیازمند استفاده از روش‌های اصولی و ابزارهایی با کیفیته. برای اینکار روش‌های آب‌بندی مکملی وجود داره که به تفضیل درباره هر کدوم صحبت می‌کنیم.

در بین تمامی روش‌های ممکن برای آب‌بندی چاله آسانسور، روش‌هایی که کارایی و کیفیت بالاتری دارند عبارت‌اند از:

 

1. استفاده از ژئوسنتتیک‌ها

 

استفاده از ورق‌ها یا پوشش‌های عایقی است که بین بستر و مقطع بتن‌ریزی قرار داده می‌شوند و به‌صورت عایقی برای نفوذ آب به درون چاله آسانسور عمل می‌کنند و خود انواع مختلفی دارند، مانند ورق ژئو ممبران، ژئو گرید، ورق ژئو تکستایل.

 

2. اجرای بتن آب‌بند

 

در این روش از بتن‌هایی با خاصیت عایقی به‌جای ورقه‌های عایق استفاده می‌شود. همچنین واتر استاپها نیز برای آب‌بندی چاله‌ها در این روش نیز مورداستفاده هستند. اگر بتوان در این روش اختلاط کامل میان مصالح را به‌درستی رعایت نمود، این روش نتیجه بسیار مثبتی را به همراه خواهد داشت. این بتن‌های عایق در مقابل رطوبت را می‌توان از افزودن موادی خاص مانند افزودنی ژل میکروسیلیس، مایع آب‌بند کننده بتن، کریستال شونده، رزین‌های آکریلیکی آب‌بند، پودر آب‌بند کننده و غیره، به بتن درست کرد. یا می‌توان از واتر استاپ‌ها یا آب‌بند کننده‌های فیزیکی موجود در بازار استفاده کرد. هرکدام از این افزودنی‌ها مشخصات به خصوصی دارند و باید با توجه به پروژه اقدام به انتخاب آن‌ها کنید. کارشناسان متخصص گروه مهندسی طاقتی می‌توانند مشاوره لازم در این زمینه را به شما عزیزان ارائه دهند. واتر استاپ‌ها نیز به‌نوعی آب‌بند کننده‌های فیزیکی به شمار می‌روند. به‌طورکلی سه نوع واتراستاپ نیز وجود دارد که عبارت‌اند از: واتراستاپ بنتونیتی، واتراستاپ هیدروفیلی و واتراستاپ pvc.

گروهی از موادی که برای این امر مورداستفاده قرار می‌گیرند، پوزولان‌هایی مشابه سیلیس و میکروسیلیس است. این مواد به دلیل اینکه قابلیت بالا بردن چسبندگی و تراکم دانه‌های شن و ماسه را داند می‌توانند به‌راحتی با پوشاندن تخلخل موجود در مصالح به‌راحتی جلوی نفوذ آب را به داخل چاله آسانسور بگیرند.

یک دسته دیگر از موادی که نقش آب‌بند را ایفا می‌کنند، عبارت‌اند از: پلیمرها، رزین و آکریلیک. این مواد افزودنی نیز چسبندگی ذرات سیمان را افزایش می‌دهند و منافذ موجود بین ذرات را کاهش می‌دهند. استفاده از این افزودنی‌ها کارآمدی بیشتری دارد اما هزینه بیشتری نیز خواهد داشت. البته یکی از نقاط ضعف این روش را می‌توان کم کردن مقاومت بتن دانست که البته باید در محاسبات ایمنی چاله آسانسور موردتوجه قرار داد.

گروه سوم موادی که برای آب‌بندی چاله آسانسور مورداستفاده قرار می‌گیرند،‌ آب‌بندهای پایه سیمانی کریستال شونده هستند. ازنظر دانش نوین صنعت ساختمانی این گروه از آب‌بندها به‌عنوان مواد استاندارد شناخته می‌شوند و در پروژه‌های مختلف در دنیا از آن‌ها استفاده می‌شود. اساس عملکرد این مواد آن است که وقتی آب یا رطوبت به آن برخورد می‌کند، نوعی کریستال آهکی تولید می‌کنند که جلوی نفوذ آب مقاومت می‌کنند. به‌این‌ترتیب چاله آسانسور در مقابل نفوذ هرگونه آب مقاوم خواهد شد. نکته بسیار جالب در این زمینه آن است که پس از مدتی که سطح رطوبت کاهش پیدا می‌کند، کریستال‌ها به حالت ابتدایی برمی‌گردند. به‌این‌ترتیب می‌توان از خاصیت بی‌نظیر این مواد برای آب‌بندی چاله‌های آسانسور برای همیشه استفاده نمود.

 

انواع واتراستاپ‌ها در سازه‌های مختلف بتنی

 

 • واتراستاپ پی وی سی

 

واتراستاپ‌های پی وی سی در فرم ها و سایزها مختلفی ساخته و به بازار عرضه میشن. انتخاب واتراستاپ مناسب بستگی به نوع مفصل شما داره، خصوصاً اینکه مفصل متحرکه یا نه! واتراستاپ پی وی سی با قرار گرفتن در مفاصل بتنی شبیه یک پرده‌ی ضد آب عمل میکنن و از ورود هرگونه مایعات به داخل بتن جلوگیری میکنن.

 

 • واتر استاپ هیدروفیلی

 

واتر استاپ هیدروفیلی برای رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع بتن‌ریزی شده استفاده میشن. درواقع این نوع از واتراستاپ‌های هیدروفیلی با استفاده از پلیمرهای لاستیکی و پلیمری طراحی شدن که خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی دارن و بسیار کاربردین.

 

 • واتراستاپ بنتونیتی

 

نوار آب‌بند بنتونیتی یا واتراستاپ بنتونیتی محصولی، کارآمد و بر پایه سدیم بنتونیت فعالِ که خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی همراه با افزایش حجم داره.

در حالت کلی واتر استاپ بایستی با مواد خام که هیچ‌گونه عیب و نقص ندارن، ساخته بشن. لازم به ذکره که انواع مختلفی از مواد وجود دارن که با توجه به نیازهای مختلف از اون‌ها در ساخت واتراستاپ‌ها استفاده می‌شه. به طور کلی، مفاصل و درزهای بتن به دو بخش اصلی تقسیم می‌شن که یکی درزهای ثابت و دیگری درزهای حرکتیه.
همچنین خود درزهای ثابت هم دو نوع هستند. درزهایی که بر اثر عوامل اجرایی به وجود میان، مثل قطع بتن‌ریزی و عدم پیوستگی به دلایل گوناگون؛ و نوع دیگه، درزهایی هستند که ممکنه بر اثر ترک‌خوردگی به وجود بیان. درزهای حرکتی هم به چند دسته‌ی درزهای انبساط حرارتی، انقباضی و ترکیبی تقسیم می‌شن. توصیه میشه برای درزهای ثابت و بدون حرکت، از واتر استاپ‌‌های هیدروفیلی استفاده بشه و برای درزهای حرکتی هم به سمت استفاده از واتراستاپ‌های مکانیکی مخصوص بریم.

 

چاله آسانسور

 

3. اجرای پوشش آب‌بندی از داخل

 

در این روش می‌توان از آب‌بند کننده‌های پایه معدنی که توسط پلیمر اصلاح‌شده‌اند، استفاده کرد. این نوع آب‌بند کننده‌ها برای این کار بسیار مطلوب‌اند، زیرا با بتن زیرین سطحی که می‌خواهد آب‌بندی شود، سازگاری خوب و بالایی دارند.

امروزه استفاده از مواد نفوذگر برای آب‌بندی چاله آسانسور بسیار رایج است. این مواد پایه سیمانی دارند و دارای میکرو ذرات فعال هستند که پس از اعمال روی سطح بتن، با آن واکنش داده، تشکیل کریستال می‌دهند و شبکه‌ای متراکم را ایجاد می‌کنند که تمامی خلل و فرج را پوشانده و چاله آسانسور را از داخل آب‌بندی می‌کند.

از مزیت‌های این روش این است که حتی ترک‌ها را تا ضخامت یک میلی‌متر می‌پوشانند، ولی ضعف این روش این است که اگر بتن دیواره قدیمی باشد یا کوچک‌ترین آلودگی داشته باشد یا حتی اگر قبلاً از موادی که نفوذگر نیستند استفاده‌شده باشد، کارایی‌شان به‌مراتب کمتر می‌شود.

باید بگوییم  که کار آب‌بندی چاله آسانسور کاری کاملاً تخصصی است و بهتر است توسط متخصصین و هنگامی‌که ساختمان در حال ساخت است و بتن دیواره چاله جوان و خشک است آب‌بندی چاله آسانسور انجام شود، زیرا بعد از نفوذ آب، هزینه آن بسیار بیشتر خواهد بود. اجرای سه روش فوق نیز برای نیازمند اطلاعات فنی ازجمله آگاهی انتخاب درست مصالح ساختمانی متناسب با شرایط پروژه و جنس خاک و محاسبات دقیق فشارهای هیدرو استاتیکی است.

 

4. ایزوگام کردن چاله آسانسور

 

قدیمی‌ترین روشی که برای آب‌بندی چاله‌های آسانسور مورداستفاده قرار می‌گیرد،‌ ایزوگام کردم و قیرگونی کردن کف چاله آسانسور است. ایزوگام خیلی سریع انجام می‌شود و کارآمدی بسیار خوبی نیز برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل چاله آسانسور دارد؛ اما در سال‌های اخیر به‌طورکلی استفاده از این روش چندان مرسوم نبوده است. به‌طورکلی چندین ایراد برای ایزوگام کردن چاله آسانسور به‌منظور آب‌بندی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • ایزوگام برای شرایطی مناسب است که قرار باشد، آب از بالا روی آن بریزد. به‌عنوان‌مثال همان‌طور که مستحضرید، سقف ساختمان‌ها ایزوگام می‌شود تا در مقابل بارش باران و برف که از بالا روی آن‌ها می‌ریزند، مقاومت کند؛ اما در چاله آسانسور مسئله کاملاً متفاوت است. در چاله‌ها امکان دارد که نفوذ آب و رطوبت از دیواره‌های چاله و حتی کف آن در اثر آب فاضلاب و بالا آمدن آب‌های زیرزمینی اتفاق بیفتد؛ بنابراین ایزوگام گزینه مناسبی برای چاله آسانسور نیست.
 • در عین اینکه می‌تواند تا حدود جلوی نفوذ آب به داخل چاله را بگیرد، اما آب در زیر آن جمع می‌شود و در صورت زیادی بودن آن امکان تبله کردن ایزوگام وجود دارد.
 • مسئله بعدی آن است که ایزوگام دارای یک عمر مفید کارکردی است و پس از چند سال خاصیت و کارایی خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین نیاز است تا هر چند سال یک بار اقدام به تعویض آن نمود. درحالی‌که در چاله آسانسور اساساً چنین امکانی به‌سختی فراهم است. به‌طورکلی پس از نصب تأسیسات آسانسور و راه‌اندازی آن،‌ معمولاً آن را از جای خود خارج نمی‌کنند؛ بنابراین باید به دنبال یک گزینه برای آب‌بندی بود که نیازی به تعویض در آینده نداشته باشد.
 • سطح داخل چاه آسانسور در ارتباط با خاک اطراف خود است. تغییرات و نوسانات دمایی سطح زیرین ایزوگام اگر زیاد باشد، موجب ترک خوردن سطح آن می‌شود و عملاً کارایی آن را مختل می‌کند.

مجموعه عوامل فوق باعث شده است تا برای آب‌بندی چاله آسانسور از ایزوگام استفاده نشود.

 

الزامات اجرایی آب‌بندی چاله آسانسور

 

درصورتی‌که دیواره‌های اطراف چاه آسانسور بتنی باشند، طراح باید صفحات آهنی یا پروفیل‌های فلزی مخصوص جهت نصب اجزای آسانسور را در محل‌های موردنیاز پیش‌بینی کند. همچنین درصورتی‌که سازه اطراف چاه آسانسور فلزی باشد، لازم است پیش‌بینی‌های لازم جهت اتصال اجزای آسانسور به سازه ساختمان به عمل آید.

مسئله مهم بعدی در آب‌بندی چاله‌های آسانسور، آن است که سطح داخلی دیواره‌های چاه آسانسوری باید با مصالح مناسب به‌گونه‌ای پوشانده شوند که کمترین خلل و فرجی در آن‌ها وجود نداشته باشد. به کمک سیمان‌کاری لیسه‌ای می‌توان از درستی و صحت انجام این فرآیند اطمینان حال نمود.

 

مراحل اجرای آب‌بندی چاله آسانسور

 

در این قسمت به بررسی مراحل آب‌بندی چاله آسانسور بر مبنای روش بتن آب‌بند می‌پردازیم. این روش در حال حاضر در بسیاری از پروژه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. سه مرحله اساسی این روش عبارت‌اند از:

 

بکار بردن عایق رطوبتی LS Proof

 

عایق رطوبتی LS Proof در ردیف مواد نفوذگر کریستال شونده است. پس از بتن‌ریزی کف و دیواره‌های چاله آسانسور، می‌توانید این عایق را به‌صورت مستقیم روی بتن‌ها ریخت. حالت این ماده عایق به‌صورت مایع است و آن را روی بتن می‌ریزیم. نکته مهم در زمینه اجرای این مواد عایق آن است که پس از اجرای آن باید به مدت یک شبانه‌روز به‌صورت کاملاً خشک نگه‌داشته شود تا ماده عایق به‌خوبی روی بتن سوار شود و تخلخل سطح آن را پوشش دهد.

برای تهیه این ماده عایق باید در نظر داشته باشید که هر هشت مترمربع از چاله آسانسور را می‌توانید با یک کیلوگرم از عایق LS Proof پوشش دهید. این عایق به‌عنوان یک پوشش اولیه روی بتن اعمال می‌شود و کار عایق‌بندی با افزودن آن به پایان نمی‌رسد. در حال حاضر نیز تولیدکنندگان این مایع عایق را در گالن‌های 10 و 20 کیلویی عرضه می‌کنند.

 

ماهیچه‌کشی

 

همان‌طور که ذکر کردیم،‌ کار عایق‌بندی پس از اجرای عایق LS Proof به پایان نمی‌رسد. در ادامه باید اقدام به ماهیچه‌کشی کف و دیواره آسانسور کرد. برای این منظور از ملات ترمیمی آب‌بندی الیاف‌دار RCM استفاده می‌شود. به ازای هر یک متر از بنای چاله آسانسور، باید حدود دو تا سه کیلوگرم از RCM استفاده نمود. پس از اجرای کار ماهیچه کشی در آسانسور، از عایق رطوبتی الیاف‌دار RCI برای آب‌بندی آن استفاده نمود. در استفاده از عایق RCI نیز به ازای هر یک مترمربع چاله آسانسور حدود 1.5 کیلوگرم کفایت می‌کند. فضای داخل چاله آسانسور را باید تا زمان خشک شدن این مواد عایق، عاری از هرگونه آب نگه‌داشت. درصورتی‌که قبل از خشک شدن آن، مقداری آب به داخل چاله آسانسور نقوذ کند، موجب بی‌اثر شدن مواد عایق می‌گردد.

 

اجرای بتن آب‌بند در کف چاله آسانسور

 

پس از انجام دقیق و کامل دو مرحله قبل یک توصیه دیگر وجود دارد که درصورتی‌که بتوان تراز کف چاله را افزایش داد، باید اجرای شود. پیشنهاد می‌شود تا حدود 10 تا 20 سانتی‌متر بتن آب‌بند در کف چاله آسانسور افزوده شود. به‌این‌ترتیب کار آب‌بندی چاله آسانسور به پایان می‌رسد.

 

معرفی یک ماده نفوذگر فوق‌العاده برای آب‌بندی چاله آسانسور

 

یک ماده نفوذگر بسیار کارآمد برای جلوگیری از عبور آب از بتن، نانوبوژان نام دارد. به کمک این ماده نفوذگر می‌تواند خلل و فرج‌ها و ترک‌ها در هر ابعاد و اندازه‌ای در سطح بتن را پوشش داد. البته در استفاده از این ماده نفوذگر باید به سه نکته توجه داشت تا بتوان به بهترین نتیجه برای آب‌بندی دست پیدا کرد:

 • قبل از اضافه کردن نانوبوژان به سطح بتن، باید هرگونه آلاینده و آلودگی موجود روی سطح بتن را پاک نمود.
 • درصورتی‌که قرار است از نانوبوژان برای آب‌بندی استفاده کنید، نباید از سایر مواد نفوذگر قبلاً در بتن استفاده کرده باشید.
 • بتنی که قرار است کار آب‌بندی آن را انجام دهید نباید کهنه‌شده باشد.

علاوه بر آب‌بندی چاله آسانسور، از نانوبوژان برای آب‌بندی لوله‌های فاضلاب،‌ فونداسیون، دیواره تونل‌ها،‌ کف و دیواره استخرها و سالن‌های مترو استفاده نمود. برخی از مهم‌ترین مزایای این ماده نفوذگر عبارت‌اند از:‌

 • مهم‌ترین ویژگی نانوبوژان قابلیت کاربرد همیشگی آن است؛ یعنی فقط کافی است که یک‌بار به‌صورت دقیق و اصولی برای آب‌بندی از آن استفاده نمود. در این صورت معمولاً دیگر تا انتهای دوره عمر ساختمان می‌توانید از عدم نفوذ آب به چاله آسانسور مطمئن باشید.
 • در استفاده از مواد نفوذگر دیگر که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، یک نکته ضروری آن بود که حتماً باید دیواره و کف بتنی چاله را خشک می‌کردید تا می‌توانستید از آن‌ها استفاده کنید؛ اما برای استفاده از نانوبوژان، نیاز به خشک بودن دیواره و کف چاله آسانسور نیست.
 • با توجه به منطقه جغرافیایی محل احداث ساختمان ممکن است خاک منطقه خاصیت خورندگی داشته باشد. برخی مواد عایق در مقابل مواد خورنده آسیب‌پذیر هستند؛ اما نانوبوژان به‌طور کامل در برابر خوردگی مقاومت می‌کند.

 

کلام پایانی

در پایان برای اینکه مقایسه‌ای ما بین روش‌های مطرح شده داشته باشیم و نتیجه‌گیری کنیم. می‌تونیم بگیم که بهترین زمان برای آب‌بندی و عایق‌کاری چاله آسانسور در زمان بتن‌ریزی و قبل از اونه؛ یعنی زمانی که چاله آسانسور در حال طراحی و ساخته باید از موادی در بتن استفاده کرد که به آب‌بندی چاله آسانسور کمک کنه. همچنین لازم به ذکره که وجود افزودنی‌های آب‌بند کننده در زمان اجرای بتن فونداسیون در راستای تولید یک بتن آب‌بند بوده است. در پایان باید بگم که متأسفانه در بسیاری از مواقع مشاهده میشه که به دلایل اقتصادی و یا عدم آگاهی کافی سازندگان و تصمیم‌گیرندگان از سیستم آب‌بندی در سازه‌های بتنی استفاده نمیشه و معمولاً در بیشتر موارد سازندگان با مشکل جمع شدن آب در کف چاله آسانسور مواجه‌اند؛ که هزینه و ریسک بیشتری از هزینه آب‌بندی رو بهشون تحمیل میکنه.

مسئله آب‌بندی چاله آسانسور ازآن‌جهت اهمیت بسیار بالایی دارد که به‌طور مستقیم با امنیت جانی ساکنان ساختمان در ارتباط است؛ بنابراین باید کار آب‌بندی را با دقت تمام و زیر نظر کادری مجرب انجام داد. کارشناسان و متخصصان گروه صنعتی طاقتی،‌ آماده هستند تا ضمن ارائه مشاوره کامل در زمینه آب‌بندی چاله‌های آسانسور به شما، کار اجرایی آن را نیز با نهایت دقت انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با مجموعه گروه مهندسی طاقتی در تماس باشید.

آب بندی چاله آسانسور

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس جهت مشاوره : ۰۹۱۲۰۷۵۵۴۰۶