صفر تا صد آب بندی استخر و اهمیت آن

آب بندی استخر

یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت استخر انتخاب نوع مناسب غشای ضد آب است. گاهی اوقات سازه استخر دارای چالش‌هایی همچون طراحی و جاسازی عناصری مانند روشنایی و لوله‌کشی است، همچنین بتن بستری متخلخل دارد و مستعد نفوذ آب است، درنتیجه انتخاب نوع محصول و نحوه اجرا متفاوت خواهد بود. امروزه محصولات مختلفی برای آب‌بندی استخر در بازار موجود است. قبل از تصمیم‌گیری نهایی، اطلاعات زیر به انتخاب درست مواد و بالاتر رفتن موفقیت شما کمک بسیاری خواهد کرد.

اهمیت آب‌بندی استخر

از اهمیت آب‌بندی استخر می‎توان به افزایش طول عمر استخر اشاره کرد. ازآنجاکه کاشی‌های استخر ضد آب نیستند، باید از غشای ضد آب برای افزایش عمر مفید استخر استفاده شود. اگر از محصول ضد آب استفاده نشود، پتانسیل نشتی به‌طور قابل‌توجهی افزایش پیدا می‎کند و منجر به کاهش آب می‎شود، به منطقه اطراف آسیب وارد می‎کند و درنهایت خرابی سازه را در پی خواهد داشت. علاوه بر این، فولاد میلگرد در استخر بتنی نیز ممکن است، آسیب ببیند.

بیشتر بخوانید: اجرای استخر و روش‌های ساخت آن

نکته مهم هنگام اجرای آب‌بندی استخر

ارزیابی محیط اطراف استخر

یک جنبه مهم که باید در هنگام عایق رطوبتی استخرها موردتوجه قرار گیرد این است که سطوح استخر به‌طورکلی با دو نوع آب در تماس هستند: آب زیرزمینی و آب درون استخر. به دلیل ماهیت تهاجمی آب‌های زیرزمینی، لازم است سطح آب و اینکه آیا حضور آن ثابت است یا موقتی، به‌دقت ارزیابی شود. در مورد آب داخل استخر نیز، به دلیل اینکه حاوی کلر و مواد دیگری است می‌تواند پایداری ساختار را به خطر بیندازد، به همین دلایل، دیوارهای استخر باید به‌دقت ضد آب و محافظت شوند.

آب بندی استخر

آشنایی با مراحل اجرای آب‌بندی استخر

اگر می‎خواهید از غشای ضد آب در استخر استفاده کنید، باید مراحل صفر تا صد آب‌بندی استخر را به‏درستی دنبال کنید:

 1. صاف کردن بستر استخر

برای آب‌بندی استخر، باید هر نوع تغییر در دیواره یا کف استخر را برطرف کنید. این موضوع کیفیت و سرعت خشک شدن غشای ضد آب را بالا می‌برد و به اتمام پروژه‌هایی که باید در زمان کوتاهی به پایان برسند، کمک بسیاری می‌کند.

 1. تمیز کردن بستر استخر

برای تسهیل اتصال قوی غشای ضد آب و کاشی، از تمیزی بستر اطمینان حاصل کنید. آماده‌سازی مناسب نیاز به از بین بردن هرگونه آلودگی ازجمله چربی، گردوغبار و مواد سست دارد. پس از آماده‌سازی نهایی، تمام گردوغبار موجود را با جاروبرقی صنعتی کاملاً پاک‌کنید، سطح را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید و اجازه دهید قبل از استفاده از غشا، خشک شود.

 1. اجرای غشای ضد آب

صفر تا صد آب‌بندی استخر را اصولی و با مواد استاندارد انجام دهید. می‌توانید از هر نوع غشای ضد آب استفاده کنید، اما توصیه می‌شود طبق دستورالعمل سازنده، نوع غشای ضد آب را انتخاب کنید. با توجه به نوع محصول، آن را با غلتک، ماله یا اسپری بر روی بتن استفاده کنید. البته قبل از پوشاندن کل سطح با غشا، تمام ترک‌های بتنی را از قبل پر کنید. تمام بخش اتصالات بستر، درزهای میدانی و گوشه‌ها، محلی که سطوح عمودی با سطوح افقی قطع می‌شود، باید کاملاً با استفاده از مواد ضد آب، پوشانده شوند. یک لایه از مواد را در حداقل ضخامت 25 میلی‌متر بر روی سطوح استفاده کنید، اجازه دهید این لایه به مدت 1 ساعت خشک شود و سپس لایه دوم را نیز به ضخامت 25 میلی‌متر روی لایه اول قرار دهید.

 1. تست نشت آب استخر

پس‌ازاینکه غشای ضد آب به‌درستی اعمال شد، قبل از شروع نصب کاشی، ضد آب بودن استخر را باید تست کنید. برای این کار، استخر را کمی از آب پرکنید، یک ظرف را نیز از آب پرکنید و در کنار استخر بگذارید. سپس سطح آب استخر و ظرف را اندازه‌گیری و یادداشت کنید، بعد از چند روز دوباره سطح آب استخر و ظرف را اندازه‌گیری کنید. اگر استخر و ظرف مقدار مشابهی آب از دست داده باشند، احتمالاً تبخیر یا باد عامل کاهش آب هستند، اما اگر استخر به میزان قابل‌توجهی و بیش از ظرف موردنظر آب از دست داده باشد، نشت رخ‌داده است و باید آب استخر را تخلیه و سیستم ضد آب را تعمیر کنید.

 

بیشتر بخوانید: آب بندی استخر

 

روش‌های آب‌بندی استخر

 1. آب‌بندی با اپوکسی سیمان

در میان راه‌حل‌های توصیه شده، سیستم‌های آب‌بندی با اپوکسی سیمان که از دوز دقیق سیمان و رزین‌ها ساخته‌شده است، به‌طور خاص بر روی بسترهای سیمانی، حتی مرطوب قابل‌اجرا هستند. این محصول می‌تواند در داخل و خارج استخر استفاده شود و یک لایه ضد آب تشکیل دهد. این نوع محصولات معمولاً از سه جز ساخته می‌شوند، دارای خواص تیکسوتروپیک هستند و وظیفه ایجاد مانع در برابر رطوبت را به‌خوبی انجام می‌دهند. کف افقی و دیواره‌های عمودی استخرها باید به‌طور کامل با این مواد پوشش داده شوند. استفاده از رزین‌های الاستیک بسیار ایده آل خواهد بود. در حقیقت، آن‌ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر کلر، شوینده‌های تمیزکننده و عوامل جوی دارند.

 1. آب‌بندی با اندودکاری

روش اندودکاری یک روش سنتی محسوب می‌شود. در این روش خمیری از ترکیب گچ، آهک، ماسه و آب به دست می‌آید که در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاومت بالایی دارد. از اهمیت آب‌بندی استخر با روش اندودکاری این است که به‌راحتی تمام فضاهای خالی موجود در خاک پر می‌شود. پوشاندن سطح استخر با این خمیر می‌تواند از نفوذ آب جلوگیری کند.

 1. آب‌بندی با پرایمر

مهم‌ترین ویژگی استفاده از پرایمر جهت آب‌بندی استخر این است که چسبندگی رنگ استخر و مواد آب‌بندی را به سطح زیرین که سیمان یا بتن است، بالا می‌برد. همچنین علاوه بر چسبندگی بالا، مقاومت فیزیکی، سایشی و مکانیکی مواد ضد آب را نیز تا حد بالایی افزایش می‌دهد. پرایمر آب‌بندی استخر توسط اسپری کمپرسور یا غلتک بر روی سطوح سیمانی و بتنی قابل‌اجرا است و پس از خشک شدن می‌توانید مواد ضد آب را استفاده کنید.

 1. آب‌بندی با ژئوممبرین

روش آب‌بندی ژئوممبرین برای استخرهای کشاورزی و آب‌بندی استخر پرورش ماهی قابل‌اجرا و به دلیل هزینه کم، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. ورق‌های ژئوممبرین در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند که می‌توانید با توجه به‌اندازه استخر آن‌ها را تهیه کنید.

 1. آب‌بندی با رنگ

یکی دیگر از روش‌های مقرون‌به‌صرفه و کم‌هزینه برای آب‌بندی استخر، استفاده از رنگ است. رنگ دارای ماندگاری کمتر است و باید در طی سال‌های آتی مجدداً آن‌ها را اجرا کنید. برای استفاده از رنگ جهت آب‌بندی ابتدا باید آب استخر را کاملاً تخلیه کرده، خشک کنید، رنگ‌های پوسته شده قدیمی را جمع‌آوری کنید، سطوح را کاملاً صاف کنید، نقاط آسیب‌دیده را ترمیم کنید و سپس رنگ موردنظر را جهت آب‌بندی استفاده کنید. رنگ‌های آب‌بندی نیز در سه نوع سیمانی، پلیمری و آکریلیک قابل تهیه هستند. رنگ‌های آکریلیک از دوام کمتری برخوردار هستند و عمر مفید کوتاهی دارند، رنگ‌های پرایمری به دلیل مقاومت بالا کاربرد بیشتری دارند و رنگ‌های سیمانی نیز ازنظر هزینه مقرون‌به‌صرفه هستند.

آب بندی استخر

 1. آب‌بندی با انواع چسب

 • چسب نانو

چسب بی‌رنگ نانو در مقابل سرما و گرما بسیار مقاوم است و بر روی تمام سطوح قابل‌اجرا است. این چسب از پلیمرهای تقویت‌کننده ساخته‌شده است و به دلیل خاصیت چسبندگی قابلیت اجرا بر روی تمام سطوح را دارد. آب‌بندی استخر با نانو معمولاً به دلیل قیمت بالا در استخرهای کوچک استفاده می‌شود.

 • چسب بتن

چسب بتن ترکیبی از بتن و سیمان است. آب‌بندی استخر با چسب بتن یک روش رایج برای ضد آب کردن استخر محسوب می‎‌شود.

 • چسب کاشی

چسب کاشی بر پایه سیمان و از پلیمرهایی تشکیل‌شده است که خاصیت ضد آب دارند. گرچه از این محصول می‌توان برای آب‌بندی استخر استفاده کرد اما از مقاومت بالایی برخوردار نیست و نمی‌توان برای طولانی‌مدت از آن استفاده کرد، درنتیجه در فواصل معین مجدداً باید ترمیم و استفاده شود.

سخن پایانی

در مرحله برنامه‌ریزی ساخت یا نوسازی استخرها می‌توان از خسارت‌های هنگفت در آینده جلوگیری کرد. ضد آب بودن استخر کافی نیست، محافظت از سطح و دیوارها در برابر عوامل تهاجمی که می‌توانند دوام آن‌ها را به خطر بیندازند، نیز بسیار اهمیت دارد. گروه مهندسین طاقتی با روش‌های نوین و استفاده از مواد درجه‌یک توانسته‎اند، در عرصه ساخت و بازسازی استخرها بسیار موفق ظاهر شوند و پروژه‎های عظیمی را با موفقیت به پایان برسانند. با استفاده از خدمات این مجموعه سازه‌های خود را با دقت و کیفیت بالا آب‌بندی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 6 =

تلفن تماس جهت مشاوره : ۰۹۱۲۰۷۵۵۴۰۶